wtorek, 18 marca 2014

Kolejne sny

"Przekleństwo ludzkości polega więc na tym, 
że dwie sprzeczne natury są ze sobą na wieki złączone, że w otchłani dręczącego sumienia 
muszą toczyć tragiczne, 
niekończące się boje." 
R.L. Stevenson


Moja kotka Pyza miała złą siostrę bliźniaczkę, we śnie siedziałam przed swą posiadłością. Obok mnie na krześle była Pyza, zaś na okrągłym stoliku obok siedziała jej bliźniaczka, miała czerwone oczy i pyszczek zabrudzony krwią. Kiedy się jej bacznie przyglądam, ona nagle odwraca się i skacze mi do gardła.

***Wczoraj skończyłam czytać książkę Ulubione Rzeczy
Pytanie jakie kołatało mi się przed snem to kim był Rozpruwacz? Jak dostał się do mieszkania M.J.Kelly i dlaczego zniknął?


Kolejny sen: jestem w swoim domu rodzinnym, jest noc za oknem. Coś mnie budzi, po chwili słyszę cichutkie stukanie w okno. Wstaję i lekko je uchylam. Słyszę głos: proszę Pani, w budynku obok jest pożar, proszę otworzyć drzwi - przyda się każda pomoc. Zamykam okno idę w stronę drzwi.

***
Ostatni sen. Jestem w świetlicy szkolnej by odebrać dyplom za pracę plastyczną córeczki. Siedzi przy mnie mężczyzna "poważany przez szkołę"/zasłużony, potrzebuje pomocy i mnie zagaduje, wychodzę z nim. Jest szarmancki, miły, bardzo inteligentny. Nie czuję niepokoju kiedy prowadzi mnie zakamarkami i ciemnymi uliczkami. W końcu wchodzimy do jego mieszkania i kiedy zamyka drzwi, dostrzegam  w nim różnicę. Teraz ma spojrzenie zimne jak stal a oczy zamieniają się w szparki.

***
Te wszystkie sny skojarzyły mi się z krótką nowelką "Dr. Jekyll i Mr. Hyde".
Napisał ją Stevenson, od razu sprawdziłam rok - 1886r.
(zaś pierwsze morderstwo było w 1888)
Wydana na 2 lata przed potwornymi morderstwami. Czyli Stevenson nie zainspirował się wydarzeniami, być może to opowiadanie było inspiracją dla mordercy..

2 komentarze:

 1. "Przekleństwo ludzkości polega więc na tym,
  że dwie sprzeczne natury są ze sobą na wieki złączone, że w otchłani dręczącego sumienia
  muszą toczyć tragiczne,
  niekończące się boje."
  R.L. Stevenson

  A gdyby ten główny cytat zmienić na :

  Błogosławieństwo ludzkości polega więc na tym , są dwie sprzeczne natury są ze sobą na wieki złączone , jeśli są i są złączone to są niezbędne i potrzebne człowiekowi do przeżycia. Most między nimi uwalnia swobodne poruszanie i łączenie tych natur w tanecznym ruchu, radośnie pokonując niekończące się wyzwania życia .

  Swoją drogą bardzo interesujące sny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę że to jedno z największych wyzwań człowieka: Pogodzić te dwie natury ze sobą...

   Bardzo dziękuję za komentarz, pozdrawiam :)

   Usuń