wtorek, 1 lutego 2011

Ja Wodnik ;)

 Tekst z chomika: Horoskop Zachodni
Wklejam dla samej siebie, by robiłam miejsce na dysku ;P

Żywioł/Trygon: Powietrze
Znak: Wodne fale
Kwadron: Zmienny
Słowo kluczowe: Wyobraźnia ;)
Planeta władająca: Uran, Saturn. Uran symbolizuje oryginalność i inspirację, zmianę. Odpowiada za postępowość, tolerancję, umiłowanie wolności, intuicję; powoduje również anarchizm, ekstremalność, chaotyczność, perwersyjność.
Szczęśliwy dzień: Środa.
Kolory: elektryczny błękit.
Kamienie: ametyst, niebieski szafir, turkus.
Metal: ołów.
Rośliny i zapachy: paproć, wężownik, konwalia, rezeda.
Cechy pozytywne: tolerancyjny, przyjacielski, pomysłowy, dobroczynny, postępowy, niezależny, umiejętny, intelektualny, logiczny, indywidualistyczny, zrozumiały, życzliwy.
Cechy negatywne: ekscentryczny, niewrażliwy, powściągliwy, obojętny, niesforny, nieprzewidywalny, nieśmiały, wybuchowy.
Motto: Ja wiem- strasznie często to mówię ;P
Wodniki są niekonwencjonalne i oryginalne, lubią być inne niż wszyscy i nigdy nie podążają za tłumem. Ich inteligencja i komunikatywność połączona z odkrywczością i zdecydowaniem daje bardzo ciekawą mieszankę. Brak elastyczności u Wodników najczęściej objawia się, gdy nikt się tego nie spodziewa.
Osoby urodzone pod tym znakiem zupełnie nie przejmują się opiniami innych ludzi. Lubią intensywne życie, szczególnie w wyobraźni, uwielbiają zgłębiać nową wiedzę, poznawać i odkrywać. Potrafią oceniać samego siebie, wyjść i stanąć obok jako niezależny obserwator własnych działań.
Wodniki są bardzo zorientowane na ludzi, pełne wyrozumiałości i humanitaryzmu. Ponieważ mają bardzo silne poczucie niezależności, są w stanie zrezygnować nawet z bardzo zażyłej znajomości, jeśli ta w jakikolwiek sposób je ogranicza.
Osoby urodzone pod znakiem Wodnika są idealistami, chciałyby żeby wszyscy byli szczęśliwi, chciałyby robić w życiu coś ważnego dla ludzi. Czasami zdarza im się wyolbrzymiać swoje osiągnięcia, aby dodać własnej osobie trochę ważności. Ich dążenie do bycia oryginalnym bywa tak silne, że przestają zwracać uwagę na cokolwiek innego. Lubą sobie podyskutować dla samej przyjemności konwersacji. Zwykle są pomocne, uczciwe, altruistyczne, i trudno się przy nich nudzić. 

Czarny Wodnik ...czyli Dziwak i fantasta...
Wodnik to niepoprawny marzyciel, zawsze idący pod prąd. Nie znosi tradycji i rutyny, za nic ma osiągnięcia dawnych pokoleń. Kiedy przez las prowadzi ścieżka, Wodnik i tak będzie przedzierał się obok przez chaszcze. Straci czas i energię, ale za to udowodni wszystkim, a głównie sobie, że jest człowiekiem oryginalnym, niezależnym, i odważnym, który zawsze chadza własnymi drogami.
Wodnik jest wielkim demokratą, uważa, że wszyscy ludzie są sobie równi. Własnego dyrektora będzie protekcjonalnie klepał po łopatkach, a jako nauczyciel pozwoli dzieciom mówić sobie po imieniu. Skutek taki, że w ślad za Wodnikiem idzie bałagan, anarchia i bezhołowie.
Wodniki wybiegają myślą do przodu i wszystko chcą ulepszać. Prawdziwym nieszczęściem w domu jest Wodnik majsterklepka. Chociaż nie umie nawet wymienić bezpieczników, od razu zacznie przerabiać całą instalację elektryczną. Z zapałem rozłoży coś na części, ale złożyć już nie potrafi. Na szczęście takie praktyczne, przyziemne sprawy mało go interesują. Wodnik bowiem z zamiłowaniem buja w obłokach, rozważając w myślach przyszłość całego świata. Losy jego rodziny już mniej go interesują. Nie ma nic przeciwko temu, by utrzymywał go współmałżonek, on zaś zajmie się w tym czasie naprawdę ważnymi rzeczami...
Również w seksie ogarnia Wodnika jego pasja wynalazcy. Ale woli o tym rozmawiać i wydziwiać, niż to robić; i dobrze! - bo pozycje, które mu podsuwa jego fantazja, wymagałyby dobrego opanowania... cyrkowej akrobacji. Poza tym zwykle Wodniki są "ponad to". 

WODNIK- WOLNOŚĆ, RÓWNOŚĆ, BRATERSTWO
Gdzieś w środku zimy, w czasie największych mrozów i zawiei, rodzi się w nas nadzieja, że już niedługo świat będzie lepszy i ładniejszy. Że wiosna zdejmie okowy lodu z ludzkich serc. Tymi niepoprawnymi optymistami od zawsze byli urodzeni w Wodniku, znaku nadziei, wolności i przyjaźni.
O Wodniku ostatnio dużo się mówi ze względu na zbliżającą się jego erę. To właśnie nowa Era Wodnika da szansę ludzkości, by ten świat na którym żyjemy był choć odrobinę lepszy, ładniejszy. By więcej było w nim miłości, mniej wojen, bólu, cierpienia i samotności. Ludzie urodzeni w tym znaku mają naturę prometejską. Chcą uczynić coś dla dobra ludzkości. Są to ludzie chodzący, jak koty, własnymi ścieżkami i drogami. Skrajni indywidualiści, często samotnicy, buntownicy, rewolucjoniści i niepokorni ekscentrycy. Ludzie z Wodnika, to osobowości o dużej oryginalności patrzenia na świat. Dlatego wśród tych znaków znajdziemy wielu bardzo mądrych ludzi, ale i niemało szaleńców, paranoików i maniaków. Wszakże niedaleka jest droga od wariata do geniusza.
Wodnik należy obok Bliźniąt i Wagi do trygonu powietrznego, co daje mu niezwykłą lotność umysłu. To ludzie o błyskotliwym sposobie rozumowania i wielkiej inteligencji. Posiadają umiejętność bardzo szybkiego i intensywnego myślenia. Łatwo nawiązują kontakty z innymi ludźmi, ale mogą sprawiać wrażenie chłodnych i nieprzystępnych. Wodniki mają spore trudności w adaptacji do własnego środowiska. Zwykle dość znacznie różnią się od otoczenia. Już w młodym wieku mogą wykazywać cechy ludzi niezwykle mądrych, o światłym umyśle i dużej wiedzy. Ale mają z tym same kłopoty, gdyż ich odmienność często wywołuje w otoczeniu niezrozumienie i wywołuje konflikty. Wodniki nie lubią przystosowywać się do otoczenia. To świat musi się do nich przystosować. Ich rewolucyjny zapał i pragnienie zmian może wywoływać ogromny zamęt i niepokój tych, którzy lubią stare, sprawdzone ścieżki i sposoby myślenia. Otoczenie może też niechętnie przyjmować naturalny dla Wodników ekscentryzm i szokujące zachowanie. Znak ten uwielbia epatować odmiennością i dziwnym zachowaniem. Takie ekscesy pozwalają mu czuć się sobą.
Ale Wodnik może się zachowywać bardzo dziwnie, zważywszy na jego postępowe i nowoczesne myślenie. Jest to fenomen rewolucjonisty, który wprawdzie zniszczył stary porządek, wprowadził nową władzę lub sposób myślenia, ale swego dzieła nie zamierza zmieniać, uważając, że jest doskonałe. Dlatego po każdej rewolucji przychodzi czas odwetów, kontrrewolucji, walki z reakcją itd. Dlatego mówi się, że każda rewolucja zjada swoje dzieci. Co w przypadku Wodnika oznacza, że znak ten w swoim niezwykłym uporze i niechęci do słuchania innych, może nie zauważyć, że jego sposób myślenia nie odpowiada rzeczywistości i prawdzie. Przychodzi więc moment, gdy rewolucja zajmuje się przede wszystkim likwidowaniem inaczej myślących, zamiast budować nową szczęśliwą rzeczywistość.
W związkach uczuciowych Wodnik nie jest łatwym partnerem, jego ekscentryczność wymaga dużej cierpliwości partnera, bądź również szaleństwa pozwalającego nawiązać dialog z partnerem-odmieńcem. Wodnik korzystnie stworzy związek z przedstawicielami własnego żywiołu: z Bliźniętami i Wagą. Bardzo dobre mogą być także związki z przedstawicielami swojego znaku. Jeszcze lepsze okazują się być związki ze znakami ognistymi: Baranem i Strzelcem. Z opozycyjnym Lwem bywa różnie. Dwóch ekscentryków i indywidualistów nie zawsze może się dogadać. Bardzo trudne są związki z kwadraturowymi: Bykiem i Skorpionem. Należą te znaki razem z Wodnikiem do krzyża stałego, a więc najmniej podatnego na kompromisy i ustępstwa. W takich związkach mamy zatem częste wojny i burzliwy ich przebieg. Niezbyt łatwe są także związki Wodnika z Rybami, Koziorożcem, Panną i Rakiem. Mogą być to związki, gdzie partnerzy są sobie obcy, bo ciężko się jest im dogadać.
Gwiazdozbiór zwany Wodnikiem to grupa małych, nie rzucających się w oczy gwiazdek, dziś - na skutek precesji - leżących w następnym znaku Ryb. Wyodrębnili ten gwiazdozbiór mieszkańcy dawnej Mezopotamii (Chaldejczycy). Grecy widzieli w tych gwiazdach obraz Ganymedesa, najpiękniejszego z ludzi, którego Zeus przybrawszy postać orła w szponach uniósł na Olimp i tam uczynił podczaszym, który rozlewa nektar bogom do pucharów. Dlatego zodiakalny Wodnik bywa rysowany jako chłopiec wylewający wodę z wielkiego dzbana. Powiadano też, że Zeusa z Ganymedem łączyła homoseksualna miłość, w której gustowano w Atenach.
W zodiaku Wodnik należy do żywiołu Powietrza, co oznacza, że w astrologicznych interpretacjach należy ten symbol kojarzyć z intelektem, wiedzą i rozumem. Wodnik oznacza bowiem rozum wyzwolony, czyli nie skrępowany względem na tradycję, obyczaj i użyteczność. Wodnikowa wyzwolona myśl nie zadaje pytań: a co ja z tego będę miał?, jak to sprzedam?, ani nie narzeka: tak nie może być, bo mnie o tym w szkole nie uczyli.
W systemie Światosława F. Nowickiego Wodnik to ktoś, kto robi swoje i realizuje własne ideały, nie oglądając się ani na korzyści, ani na materialne niedogodności; zupełnie tak, jak ci artyści, którzy przez stalinowskich oprawców zesłani do łagrów, więźniami będąc, wystawiali tam sztuki teatralne. Oczywiście, nie oznacza to, że ludzie z tego znaku mają jakąś szczególną skłonność do cierpienia nędzy; wcale nie: chodzi o to, że w stylu Wodnika jest myśleć przede wszystkim o własnej samorealizacji, o ideałach, dziełach - a ewentualne materialne i społeczne korzyści przychodzą jako produkt uboczny. (To przeciwieństwo sąsiedniego Koziorożca, dla którego korzyść jest wszystkim, a idea ledwie środkiem do tego celu.)
W starożytnej astrologii władcą Wodnika (i jednocześnie Koziorożca) był Saturn. Kiedy odkryto pod koniec 18 wieku Urana, i astrologowie zaczęli się domyślać właściwości tej planety, stało się jasne, że Uran i Wodnik są w swojej symbolice podobne; odtąd właśnie Uran jest uważany za władcę tego znaku. Przypomnijmy, że Uran symbolizuje rewolucje, wynalazki, odkrycia, idealistyczne porywy; łamanie tego, co naturalne i tradycyjne.
Związki międzyludzkie symbolizowane przez Wodnika polegają na wspólnocie idei, która przekracza bariery plemienia, języka, narodu, państwa, rasy i (nawet) religii. W tym sensie wodnikową wartością jest tolerancja.
Aż się prosi dopowiedzieć, że wodnikowa miłość, to wolna miłość, nawet taka, która nie przejmuje się prawem, sakramentem, a nawet... płcią; czyli to, co robili Zeus i Ganimedes na Olimpie.
Szczególne związki łączą znak Wodnika z dwoma znakami odległymi odeń o kwinkunks: z Panną i Rakiem. Z Panną Wodnik ma wspólny intelektualizm, badanie świata czystym umysłem, doświadczanie wszystkiego bardziej przez głowę niż przez serce. Z Rakiem mamy tyleż podobieństwo, co przeciwieństwo: Rak mianowicie zorientowany jest na to, co bliskie: rodzinę, ojcowizne, wartości patriotyczno-tradycyjne. U Wodnika istnieje orientacja podobna, lecz przeciwna: Wodnik swoje anteny nastawia na to, co najdalsze, egzotyczne, z obcych krajów, z dalekich lądów, z innych kultur. Właściwością Wodnika jest przeskakiwanie barier przestrzeni i czasu. Zgadza się to z tym, że ludzie urodzeni pod Wodnikiem mają często dziwnie cudzoziemski wygląd: u nas mają w twarzach coś z Azjatów lub Murzynów. Stanisław Lem, największy pisarz science-fiction, Panno-Wodnik (ma Słońce, Jowisza i Saturna w Pannie, Księżyc w Wodniku) sam z wyglądu przypomina... ufoludka!
Wodnikową działalnością ludzi jest podróżowanie - szczególnie do krajów dalekich i niepodobnych do własnego. Inną taka działalnością jest przynależność do międzynarodowych ruchów - takich jak masoneria, esperanto, jazz i techno. To jest ten wodnikowy kosmopolityzm, którego nie cierpią zawistni tyrani.
Wodnikowym środkiem lokomocji jest samolot, a jeszcze bardziej: statki kosmiczne. Ulubionym wodnikowym przemysłem jest elektronika i informatyka.
W krajobrazie miasta najbardziej naładowane wodnikowymi energiami są lotniska i biura podróży, a także miejsca międzynarodowych zjazdów. W terenie ze znakiem Wodnika związane są miejsca widokowe, z których szeroko widać daleki horyzont.
Sporty przynależne Wodnikowi, to latanie na lotni (spadochroniarstwo już mniej; to raczej domena Skorpiona, ze względu na nieuchronny upadek) i na szybowcu; żeglarstwo (właśnie żeglarze pierwsi przekroczyli bariery dzielące kontynenty i ludzkie cywilizacje), a także nie znany u nas surfing czyli jazda na falach.
Wśród Czterech Zwierząt (tak zwanych...) otaczających Tron Boży w wizji Ezechiela, Wodnikowi przynależy Skrzydlaty Człowiek (Orzeł to znak Skorpiona, Byk i Lew wystąpiły pod własnymi postaciami). Jednakże spośród zwierząt realnych wodnikowymi są właśnie orły, a także białe sokoły-białozory, oraz albatrosy, łabędzie i fregaty, czyli te ptaki, które latają najwyżej i najmniej związane są z ziemią. Coś też łączy ze znakiem Wodnika ptaki krukowate, ale to wymaga dalszych badań.
W domu do domeny tego znaku należą te części, przez które wyglądamy na świat, a więc okna, telefon, a coraz częściej komputer z internetem. (Komputer bez internetu to znak Panny, telewizor: Bliźnięta.)
W charakterze i duchu poszczególnych państw i narodów energia Wodnika przepotężna jest zwłaszcza u Amerykanów; w samych zaś USA skupia się szczególnie na Zachodnim Wybrzeżu, głownie w San Francisco i w Seattle, ale i miasto Nowy Jork (główny znak: Bliźnięta) jest też dość silnie Wodnikiem naładowane. Wodnik jest też trzecim znakiem Francji (ze względu na rewolucję i zamiłowanie Francuzów do nowoczesności; pozostałe francuskie znaki to Lew i Waga) i pierwszym znakiem Rosji - a to ze względu na budowanie wszystkiego od podstaw. 

Kropka nad I
Symbol Wodnika, mężczyzna który leje wodę z dzbanka..tak jakby był niewyczerpalnym źródłem pomysłów, ma żywy umysł.. woda się wciąż "przelewa".. Ciekawe że woda -nazwa wodnik bo to znak powietrza!
Poniżej: kobieta Wodnik, rzadkość w grafice.. ale jest :)Tak patrzę na tę wodę i wydaje mi się, że cześć z niej się "przelewa" i marnuje.. a szkoda..
I jeszcze jedno, najwięcej moich przyjaciół i ludzi których lubię to: Koziorożec, Wodnik i Rybki :)))

5 komentarzy:

 1. Ja też jestem Wodniczką. :) Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Och, ale fajnie :D

  Strasznie lubię Wodniki.. nawet jakbym sama nie była ;P

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja uparta słoneczna koza jestem, a jeśli chodzi o księżyc to chyba strzelec :) a Wodniczki to bardzo lubię, świetni ludzie :) Uściski :*

  OdpowiedzUsuń
 4. Anno, Edward mi niedawno wysłał mój kosmogram.. niesamowite .. nasz główny znak zodiaku, to tylko czubek góry lodowej..

  OdpowiedzUsuń
 5. Oluś wstawiłaś The Craft z boczku - hiiii - uwielbiam ten film :D ale Ty to już wiesz :)

  OdpowiedzUsuń