niedziela, 16 stycznia 2011

Piaskun i inne Senne widziadła

 Hynos- Sen

Sny to moje drugie życie, co noc przeżywam historie porywające i nieprawdopodobne, uwielbiam śnić ;)

Postanowiłam "coś" poczytać w internecie o snach a dokładnie o opowieściach czy mitach związanych z pojęciem snu..

Co znalazłam:
Jest taka historia - PIASKUN - E.T.A Hoffmana... bardzo ciekawa (forma epistolarna), kto jest zainteresowany zachęcam do  przeczytania w całości ;)

Kim jest Piaskun? Podobno kiedy dziecko nie może zasnąć, przychodzi do niego Piaskun i posypuje mu oczy piaskiem, wprowadzając go w ten sposób do swojego królestwa...


W baśni brzmi to nieco makabrycznie:
"Wiedziony pragnieniem dowiedzenia się czegoś bliższego o nim i jego do nas, dzieci, stosunku, począłem raz wypytywać o to starą kobietę, która była niańką mej najmłodszej siostry.
— Piaskun? — rzekła. — Nie wiesz jeszcze, co to za jeden? To taki niegodziwiec, który przychodzi na zawołanie, kiedy dzieci spać iść nie chcą, i rzuca im garściami piasek w oczy, aż im z orbit wychodzą; wtedy je pakuje do worka i zanosi na księżyc swoim dzieciom do zjedzenia. Te zaś nie wyłażą nigdy z gniazda i mają jak sowy ogromne zakrzywione dzioby, którymi łapczywie zjadają oczy powydzierane nieposłusznym dzieciom."


Inna z baśni z podobnym motywem jest Ole Zmróż-Oczko Andersena, usypia łagodnie dzieci pryskając im do oczu mlekiem i przynosi im miłe sny, jeśli się właściwie zachowywały.

W mitologii mamy Hypnosa-Sen i Morfeusza (on zsyła nam marzenia senne, syn Hypnosa)

 Morfeusz


Alkioneus - potężny osioł, sprowadza mordercze sny, gwałtyMimas - upodabnia sny do rzeczywistości, są tak realne że nie wiadomo czy to sen czy jawa

Hippolitos - mara wśród koni, to bogini z głową kobyły.. (źródło: Graves)Incubus - łac. leżeć na czymś/kimś. Upadły anioł, został strącony bo pożądał ziemskich kobiet.

Sukubus - leżeć pod czymś/kimś, to samo co inkub tylko w wersji kobiecej..

Mara - dręczące widziadło senne, zwida senna

Żeby nie było tak demonicznie, to sen ma także uzdrawiającą moc.. w mitologi Gravesa córki Asklepiosa - Iaso/Uzdrowicielka i Panakeja/Wszystkolecząca - przychodziły we śnie by leczyć choroby.

A to wiersz który mama opowiadała mi przed snem, teraz ja mówię swoim dzieciom ;)

"Idzie idzie ciemna nocka
Za oknami staje
Sypie dzieciom mak na oczka
Snuje sny z czarownych bajek
O babie co miała malowane grabie
O smoku który pękł z jednego boku
I o wysokiej gorze, na której rosły szklane róże"

2 komentarze:

  1. Sukuby i Mary są mi najbardziej znane z tego całego spisu. Jakoś tak mnie te postacie przerażają... aż mi dreszcz po plecach przeszedł.
    Uściski :*

    OdpowiedzUsuń
  2. Jakby sięgnąć do mitologii/folkloru to można się doszukać iście przerażających rzeczy.. Bryy.. duchy to przy tym pikuś....

    OdpowiedzUsuń