wtorek, 21 grudnia 2010

Jung, sny i nowe książki z biblioteki ;)

Co dziś upolowałam ;))))

O psychologii i patologii tzw. zjawisk tajemnych, Jung - książka arcyciekawa bo łączy psychiatrię, mediumizm i spirytyzm, w dodatku napisana przez Junga, co więcej zawiera przypadki przez niego obserwowane i dokładnie opisane.. i mnóstwo "ciekawostek" jak dla mnie np. to, że Jung pisał prace doktorską o spirytyzmie ;P albo miał przezwisko "Beczułka" i wiódł hulaszczy tryb życia na studiach ;)
Interesował się okultyzmem i parapsychologią, bardzo bardzo ciekawa.. np są w niej opisane objawy hipnagogiczne: "zjawisko fizjologiczne pojawiające się podczas zasypiania charakteryzujące się występowaniem wyrazistych wyobrażeń. Wyobrażenia te mogą być wzrokowe lub słuchowe; często dotyczą sytuacji z minionego dnia i mogą przejść w zwykłe marzenia senne. Mimo podobieństwa w nazwie z omamami, hipnagogia jest zjawiskiem całkowicie normalnym - nie będący stanem psychopatologicznym.
Bardzo możliwe że ja to mam przed snem, nawet na pewno ;P

Psychologia Junga - J. Jacobi
Świetna ksiażka wprowadzająca ogólnie w psychologię Junga. Zawiera najważniejsze informacje dla laika, hasła takie jak: anima, animus, cień, persona, jaźń.... Bardzo szybko i łatwo się czyta ;)

Marzenia senne dzieci - też Jung, wielkie tomiszcze.. nie wiem czy przebrnę przez całość. Nieco przeczytałam w drodze powrotnej dzisiaj, Jung rozpisywał się nad Hekate (moja ulubiona bogini!) .. myślę, że mi się spodoba ;)

Jungowska psychologie marzeń sennych - Dudek, po spisie treści coś czuję, że muszę kupić .. sporo o snach, wizjach, symbolice, archetypach i wiele innych równie ciekawych..

Psychopatologie życia codziennego i marzenia senne to Freud z kolei.. czytałam mają lat 17, ale już prawie nic nie pamiętam, poza tym, że F. wielką wagę przywiązywał do przejęzyczeń, zapomnianych wyrazów, pomyłek w czytaniu czy działaniu.. jest też o jego metodzie wolnych skojarzeń ;) Warto odświeżyć.

Czarownice i dakinie - tu sporo o wicca i powiązaniu z buddyzmem.. generalnie czarownictwo na przestrzeni wieków..

Od Madzi:
- Feng Shui w domu, taka mała czerwona książeczka
- Psychologia umysłu, do przekartkowania
- Poznaj siebie, 60 testów osobowości

Poniżej jeden z testów ;) W nowym oknie otwiera się cały.


1 komentarz:

  1. Junga nie czytałam nic ale właśnie ostatnio tez myślałam do Freuda wrócić :) Fajny teścik z tymi zwierzątkami. Gorące uściski :)

    OdpowiedzUsuń