piątek, 19 listopada 2010

Oblicza Szaleństwa czyli Test SzondiegoZ cyklu fajne i ciekawe, ale już nieaktualne.. :P i w ogóle, czego to ludzie nie wymyślą :)
Szondi Lipold (Leopold) (1893-1986), psychiatra i psychoanalityk szwajcarski pochodzenia węgierskiego, twórca teorii psychoanalitycznej zwanej psychologią losu

"Szondi uważał, że ludzie dobierają się na zasadzie podobieństw. Mówiąc wprost, podobają się nam ludzie podobni do nas. Oczywiście, na poziomie świadomym możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, stąd projekcyjna, czyli odwołująca się do podświadomości forma testu.

W ramach testu, każdy badany otrzymywał zestaw 6 serii zdjęć, na których umieszczono po 8 twarzy. Zadaniem badanego było wskazanie w każdej serii dwóch najbardziej zdaniem badanego sympatycznych portretów i dwóch najmniej sympatycznych. Na podstawie analizy wybranych przez badanego twarzy, Szondi sytuował osobę na siatce czterech głównych popędów (i 8 potrzeb popędowych), a usytuowanie badanego miało informować o patologiach i byciu w granicach normy (lub poza nimi). Te cztery wymiary to: homoseksualizm / sadyzm, epilepsja / histeria, katatonia / paranoja, depresja / mania.

Zdjęcia prezentowane podczas badania, to obrazy twarzy osób cierpiących na pewne problemy psychiczne bądź zaburzenia. Szondi uważał, że preferując to co podobne i mając „genetyczny” obraz naszej rodziny, będziemy wybierać jako podobające się nam te osoby, których problemy zbliżone są do naszych problemów (a o których wiedzę mamy ze względu na pamięć generacyjną).

Na podstawie „obrazu genetycznego” który w sobie nosimy i wymienionych wyżej potrzeb popędowych podejmujemy decyzje we wszystkich ważnych aspektach naszego życia – pracy, rodziny, związków – test miał więc pokazywać również to, w jaki sposób badany podejmuje decyzję i w jakim kierunku zmierza."

(http://www.psychologowie.info/szondi-test-metoda-projekcyjna-z-lat-60-tych/)


Test był stosowany w latach 60-70, ale szybko przeszedł do historii.. nie mniej miał w sobie Coś


2 komentarze:

  1. Ha,ha,ha - masz rację, czego to ludzie nie wymyślą :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziwny test, nawet bardzo .. lubię takie dziwadła ;P

    OdpowiedzUsuń