sobota, 30 października 2010

Black Swan

Darren Aronowsky, jeden z moich ulubionych reżyserów..Jego Pi, Requiem dla snu, czy Źródło.. scenariusz do Below i motyw z lustrem.. uwielbiam.. jego filmy, niewątpliwie zapadają w pamięć... i poruszają.

Jego najnowszy film Black Swan, otworzył festiwal w Wenecji, jest nominowany do Złotego Lwa..

Oto opis filmu z filmweb
"Nina (Natalie Portman) jest baleriną w jednym z najlepszych zespołów baletowych w Nowym Jorku. Panuje tam zimne wyrachowanie. Baletnice zrobią wszystko, by zepchnąć w dół dziewczynę, która tylko stanie o stopień wyżej niż one. Zbliża się kres kariery Beth i rozpoczyna się polowanie na jej miejsce w "Jeziorze Łabędzim". Główną rolą jest postać Odett, królowej łabędzi. Rola ta jest trudna, bo balerina będzie musiała grać zarówno słodkiego "Białego Łabędzia", jak i mrocznego "Czarnego Łabędzia". Oczywiście Nina pretenduje do roli tego pierwszego, ale czy będzie umiała pokazać pazurki i zostać "Czarnym Łabędziem"? Czas płynie, a Nina desperacko próbuje odnaleźć swoją ciemną stronę. Wtedy zauważa w zespole dziewczynę wyglądającą jak ona. Za każdym razem, kiedy próbuje do niej podejść, dziewczyna odwraca się. W końcu spotyka ją po próbie. Ma na imię Lilly (Mila Kunis) i wygląda jak Nina. Nie jest jednak jej wierną kopią."


Zwiastun do obejrzenia tu:
http://www.youtube.com/watch?v=5jaI1XOB-bs


Łabędź - symbolika
Biały łabędź jest znakiem białej bogini i piękności. Jeśli taki znak pojawia się tobie, zaplanuj wślizgnięcie się na nową wysokość z wdziękiem i wolnością.
Czarny łabędź może być aluzją do wewnętrznych tajemnic życia i twojej intuicji.

Niektórzy sugerują, że łabędź jest znakiem równowagi żeńskich i męskich energii, ponieważ jego okrągłe miękkie ciało sugeruje kobiecość, a jego długa wyciągnięta szyja sugeruje męskiego fallusa. Wygięcie szyi tworzy znak zapytania..to symbolem niejasności, tajemniczości świata.

Apollo, bóg muzyki, był związany z łabędziem ze względu na mityczne wierzenia, że łabędź śpiewa z niezwykłą pięknością w godzinie śmierci – łabędzią pieśń.

A to z forum ezoterycznego:
"Indoeuropejskie pochodzenie wyrazu „łabędź" wywodzi się od słowa ..biały". Rzeczywiście, ten wielki ptak, należący do tej samej rodziny co gęś. wyróżnia się wspaniałym, białym upierzeniem. Istnieją również czarne łabędzie, głównie w Australii. Jednak najpowszechniejsza w świecie jest odmiana biała, z długą, giętką szyją i pomarańczowym dziobem z czarną obwódką; ptaki te, kiedy są w wojowniczym nastroju, rozpościerają skrzydła, wydając przenikliwy, głośny krzyk, choć potrafią też gruchać cichym, niskim głosem.

Mity i wierzenia związane z łabędziem

Symbol czystości i doskonałości z powodu śnieżnobiałych piór, na Zachodzie łabędź był inspiracją poetów, filozofów i psychoanalityków. Jednak najwyższe atrybuty przypisują mu ludy Azji: rozwagę, odwagę szlachetność, elegancję, piękno i, naturalnie, czystość. Swej urodzie zawdzięcza opinię, że jest ptakiem Apollina; w jego postać przedzierzgnął się Zeus, usiłując pozyskać Ledę. Na koniec wspomnieć należy, że przysłowiowy łabędzi śpiew uchodził za pieśń śmierci. Umierający łabędź - układ choreograficzny skomponowany do fragmentu suity orkiestrowej Karnawał zwierząt Kamila Saint-Saensa. po raz pierwszy wystawiony w interpretacji wybitnej rosyjskiej tancerki Anny Pawłowej w Petersburgu w roku 1907, należy do najpiękniejszych kreacji dwudziestowiecznej sceny baletowej."
(źródło: http://ezotop.pl/thread-1481.html)

MUSZĘ, po prostu muszę koniecznie obejrzeć..

1 komentarz:

  1. Pięknie tu ;) i o symbolice moge poczytać jestem cała szczęśliwa bo ostatnio mnie to interesuję ;D

    OdpowiedzUsuń